ریسک نوسان نرخ بهره:

نوسان نرخ بهره موجب افزایش یا کاهش نرخ بازده مورد انتظار، کاهش یا افزایش قیمت‌ها در بازار سهام، میزان جذابیت بازارها و ورود و خروج وجوه از بورس می‌شود که بر ارزش بازار شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و به تبع آن پرتفوی و خالص ارزش دارایی‌های شرکت سرمایه‌گذاری لقمان تأثیر می‌گذارد.

ریسک نوسان نرخ ارز:

بخش عمده درآمدهای شرکت از محل سود تقسیمی سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر و همچنین بازدهی سرمایه‌ای (نوسان قیمت‌ها) در بازار سهام حاصل می‌شود. سود تقسیمی بخش قابل توجهی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و در نتیجه قیمت سهام این شرکت‌ها ارتباط تنگاتنگی با قیمت ارز دارد. بنابراین نوسان در نرخ ارز به طور غیرمستقیم درآمدهای سرمایه‌گذاری لقمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ریسک نوسان قیمت نهاده‌های تولید و محصولات

با افزایش قیمت نهاده‌های تولید و رکود احتمالی حاکم بر بازارها در سال آینده، احتمالا حاشیه سود شرکت‌های تولیدی دچار افت خواهد شد و به تبع آن درآمدهای سرمایه‌گذاری لقمان دستخوش نوسان و تغییر خواهد شد.

ریسک مربوط به عوامل بین‌المللی و یا تغییر مقررات دولتی

افزایش فشارهای سیاسی، نوسان قیمت‌های جهانی و تغییر در مقررات داخلی، اثر قابل توجهی بر سود و ارزش بازار شرکت‌های موجود در پرتفوی سرمایه‌گذاری لقمان دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *